Inżynierowie Piaggio, firmy dotąd znanej powszechnie z produkcji skuterów Vespa, zdają się czerpać inspiracje z Gwiezdnych Wojen a ich nowy zaskakujący produkt to Gita, przypuszczalnie bliski kuzyn BB-8 o którym mogliście przeczytać jakiś czas temu TUTAJ w artykule „Gwiezdne Wojny-zabawki i gadżety”
l75227-bb8-35865
 To pierwszy krok Paiggio w kierunku autonomicznych robotów. Gita jest urządzeniem transportowym bezpiecznie przewożącym i przechowującym zawartość. Jego zadaniem jest podążanie za właścicielem lub samodzielne dostarczenie przesyłki pod wskazany adres. Transportowana zawartość jest zabezpieczona przed niepowołanym dostępem za pomocą skanera odcisków palców.

piaggio gita cargo bot 11

Gita wyposażona jest w zmieniające  kolor oświetlenie ostrzegające przechodniów o obecności tego małego robota. Na małym ekranie wyświetlane są podstawowe informacje.

piaggio-gita-designboom-07

piaggio gita cargo bot 12

gita cargo bot

piaggio-gita-designboom-06

piaggio-gita-designboom-05

piaggio-gita-designboom-03

piaggio-gita-designboom-02

Gita jest niewątpliwie ciekawym produktem a jej premiera to kolejny krok w kierunku robotyzacji naszego codziennego życia. Pytanie tylko czy nie jest na to za wcześnie. Kolejne kilka miesięcy potrwają testy Gity na terenie kampusu uniwersyteckiego w Bostonie, wtedy to zapewne poznamy odpowiedź na pytanie czy takie roboty są bezpieczne dla otoczenia gdyż to właśnie budzi największe wątpliwości.

Źródło: gita.piaggiofastforward.com   designboom.com