Każdy kto kiedykolwiek poszukiwał dla siebie dobrego telefonu wie że to niełatwe zadanie. Liczy się nie tylko wrażenie wizualne lub własne preferencje co do producenta ale też zwracamy uwagę na specyfikację czyli np. zastosowany procesor czy aparat fotograficzny.

           

 techcrunch

 

Wmawia się nam że jakaś nowinka techniczna jest nam absolutnie w nowym smartfonie niezbędna a zainstalowane przez przez producenta aplikacje wyjątkowe i nie znajdziemy ich nigdzie indziej. Wybór robi się jeszcze trudniejszy gdy szukamy wśród tańszych smartfonów, przestarzały procesor z trudem poradzi sobie z codziennymi zadaniami naszego telefonu a nienajmłodszy aparat fotograficzny zrobi mgliste i pozbawione życia zdjęcia.

Poniżej garść informacji która pomoże Wam wybrać z natłoku reklam to co najważniejsze.

PROCESOR

 

androidauthority

Nowo zakupiony smartfon który wyposażono w starszy procesor (np MediaTek serii 65…) będzie mocno spowalniał przy nowym  Androidzie.  Do tego może mieć spore problemy z nawigacją GPS.  Nawet lubiany Moto E drugiej generacji z czterordzeniowym energooszczędnym procesorem źle radzi sobie z obsługą kilku aplikacji jednodcześnie . Przy nowszych ośmiordzeniowych  procesorach wygląda to zazwyczaj lepiej. Według standardów początku roku 2017 można przyjąć że procesory MediaTek  P20, Samsung Exynos 7, HiSilicone Kirin 935 i Qualcomm Snapdragon 617 zapewnią wystarczającą ilość mocy obliczeniowej.

  Dzisiejsze procesory ze średniej półki pokonują najlepsze modele sprzed 3 czy 4 lat, postęp w elektronice jest nieubłagany więc nie jest prawdą że wybór starego „kultowego” smartfona będzie strzałem w dziesiątkę. Tu raczej możemy mówić o strzale w stopę  bo producenci często rezygnują z aktualizacji oprogramowania dla telefonów starszych niż 3 lata.

PAMIĘĆ OPERACYJNA  i NA DANE UŻYTKOWNIKA

Ilość ROM to drugi obok wydajnego procesora istotny czynnik mający wpływ na sprawne działanie telefonu. Tu można przyjąć że 2 GB to absolutne minimum jeśli telefonu używamy do czegoś więcej niż dzwonienia czy sms-owania. Dla upewnienia się że smartfon posłuży nam dłużej wybierzmy jednak 3GB. Na szczęście ceny pamięci operacyjnych są stosunkowo niskie.

Do przechowywania zdjęć, muzyki, filmów czy zainstalowania dodatkowych aplikacji przyda się pamięć RAM wbudowana lub dodatkowa karta SD. W poniższej tabelce znajdziecie informację ile średnio pamięci zajmą zdjęcia, aplikacje czy filmy.

4GB 8GB 16GB 32GB 64GB
50MB applikacji 80 160 320 640 1280
4 minutowe  256kbps utwory MP3 520 1040 2080 4160 8320
4 minutowe utwory FLAC 167 334 668 1336 2672
12MP zdjęcia w formacie JPEG 950 1900 3800 7600 15200
filmy MP4 po 25 min w jakości 800×600 26 52 104 208 416
2 godzinne filmy MP4 w jakości  720p 5 10 20 40 80

 

Wynika z tego że 16GB jest zazwyczaj dobrym wyborem ale dla swobody posiadania większej ilości danych wybierzmy 32GB. 64GB i więcej wybiorą bardziej wymagający użytkownicy. Nawet jeśli nasz telefon ma za mało miejsca na dane to często można tą ilość powiększyć za pomocą kart micro SD. Niestety część producentów zaczyna ze slotów na kary  rezygnować.

APARAT FOTOGRAFICZNY

O ile teoretyczne rozważania na temat procesora i pamięci są stosunkow proste i łatwo wskazać lepszą opcję to w odniesienu do aparatu głównego jest to trudniejsze. Nie wystarczy  bowiem  13 megapikseli aby zagwarantować nam dobre efekty.

qualcomm-hybrid-auto-focus-camera-840x465

Ważny jest zastosowany obiektyw czyli jego optyka i jasność(wielkość otworu) ale i oprogramowanie obsługujące aparat. Mówiąc prościej-rozmiar i ilość pikseli i otwór obiektywu powie nam ile światła odbierze czujnik aparatu ale nie będziemy wiedzieć jak stosowana aplikacja poradzi sobie z kolorami i ostrością.

Bezpiecznie jest przyjąć że aparaty 12-13 megapikselowe mimo że droższe zapewnią lepsze zdjęcia i filmy. Zwróćmy też uwagę czy producent chwali się szybkim ustawianiem ostrości i optyczną stabilizacją obrazu, jeśli tak to szanse na zdjęcia dobrej jakości rosną.

Bądźmy czujni gdy natrafimy na informację że zastosowano interpolowanie (np z 8mpx do 13mpx)  Znaczy to  że oprogramowanie zajmuje się dodaniem brakujących fragmentów (pikseli). Algorytmy stosowane w aparatach sa tajemnicą pilnie strzeżoną przez producentów ale w uproszczeniu wygląda to tak  że na podstawie sąsiednich pikseli dodawany jest pomiędzy nie piksel uśredniony kolorem. Daje to ładniejsze zdjęcie ale nie wnosi dodatkowych detali a więc nie poprawia rozdzielczości zdjęcia.

Zdjęcie wykonane aparatem 8 megapikselowym będzie w większości przypadków dobrze wyglądać na ekranie telefonu czy w nieznacznym powiększeniu ale nie będzie zachwycać na ekranie telewizora czy po wydrukowaniu. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku zdobywających popularność układów dwóch aparatów, dwa sensory nawet jeśli jest to 8 i 5 megapikseli uzupełnią wzajemnie niedostatki pozwalając dodatkowo na uzyskanie interesujących efektów ostrości.

W odniesieniu do przedniego aparatu absolutnym minimum jest 5 megapikseli. Możemy być spokojni mimo że rozdzielczość jest niższa to  sytuację ratuje,działający jako dodatkowe oświetlenie, ekran.

Niektórzy producenci kuszą też przednią diodą doświetlającą. Jeśli chodzi o diody wspierające główny aparat to lepsze są te dwu kolorowe gdyż wspólnie dają bardziej naturalny, zbliżony do słonecznego, kolor światła.

SZYBKIE ŁADOWANIE, SKANERY ODCISKÓW PALCÓW

  Oba rozwiązania jeszcze kilka miesięcy temu dostępne tylko wraz z najdroższymi smartfonami teraz stosowane też w tańszych modelach.

techspot

     Opcja szybkiego ładowania przyda się jeśli żyjemy w ciągłym pośpiechu lub jesteśmy zapominalscy ale wiąże się jednak ze skróceniem żywotności baterii a więc często też telefonu (jeśli bateria jest niewymienialna) a  nie każdy lubi często zmieniać telefon.  Skanery odcisków dobrze zabezpieczą telefon przed niepowołanym dostępem ale też sparowane z funkcją NFC ( krótkozasięgowym, wysokoczęstotliwościowy, radiowy standardem komunikacji, który umożliwia bezprzewodową wymianę danych na odległość nie większą niż 20 cm. Z ang.: Near Field Communication) pozwoli na szybkie mobilne dokonywanie płatności.

INNE DODATKI

Zamiast standardowego gniazda USB możemy mieć nowe USB typ-C pozwalające na szybszy przesył danych (pisałem o tym rozwiązaniu TUTAJ) , funkcje rozpoznawania twarzy podczas robienia zdjęć, dźwięk w jakości hi-fi i pewnie jeszcze kilka innych dodatków ale są to raczej rzeczy z których możemy zrezygnować jeśli nie chcemy wydać na telefon większej kwoty.

 fajb_usb_typec_02_may2015

 

  PODSUMOWUJĄC

W pierwszej połowie roku 2017 możemy zatem przyjąć że telefon ze średniej półki nie rujnujący zbytnio naszego budżetu ma nowoczesny ośmiordzeniowy procesor  z 2 lub 3 GB pamięci operacyjnej oraz 16GB na dane. Zdjęcia dobrej jakości zapewni aparat 13 megapikseli ale nie powstydzimy się też tych ośmio-megapikselowych. Pamiętajmy też że wybranie telefonu z Androidem w wersji przynajmniej 6.o oszczędzi nam stresu przy parowaniu go ze smart zegarkami czy bransoletkami oraz pozwoli na instalację najnowszych aplikacji.

Ostateczny wybór należy jednak do Was.

52325170-1

Źródło: tctechcrunch, androidauthority, techspot, electronicproducts, gadgetsnow